Logo série Zork

Zork: The Great Underground Empire

Základní informace
VývojářInfocom
Vydání1980
PlatformyAmiga, Amstrad CPC, Amstrad PCW, Apple II, Atari 8-bit, Atari ST, Commodore 16, Commodore 64/128, CP/M, DOS, Macintosh, PC-8000, PC-98, Tatung Einstein, TRS-80
První díl trilogie Zork je zároveň první vydanou hrou společnosti Infocom. Jde o klasickou textovku, ovládanou pomocí zadávaní příkazů. Hra byla velmi úspěšná a vyšla na velké množství platforem. Dnes je možné hrát i ve webovém prohlížeči. Jednotlivé verze jsou téměř stejné, liší se jen font, barva a podobné věci související s platformou. Pouze na japonském počítači PC-98 obsahuje Zork grafiku - úvodní obrazovku, inventář...

Infocom vytvořil Zork v programovacím jazyku Zork Implementation Language (ZIL). Hra je poté na různých platformách spouštěna virtuálním strojem Z-machine. Díky tomu byla portace na další platformy snadnější - měnil se pouze virtuální stroj a nikoli celá hra. Infocom v ZILu vytvořil nejen pokračování Zorku, ale i jiné textovky (Planetfall, Enchanter Trilogy).

Zork obsahuje také velmi propracovaný pasrer - systém rozpoznávání zadaných příkazů. Umožňuje nejen obvyklé dvouslovné příkazy jako "DROP KEY", ale i podmínky "DROP ALL KEYS" a zkratky "GO W" místo "GO WEST".

Příběh hry je zasazen do starého domu, jeho okolí a podzemí. Hráč musí sesbírat devatenáct pokladů. Poté se mu vyjeví cesta dále k druhému dílu, který přímo navazuje. Během hraní je důležitá nejen orientace (110 místností), ale i práce s velmi omezeným inventářem. Také není problém ve hře zemřít, ať už rukou nepřítele nebo nebezpečnou pastí. Zork obsahuje i systém bodování s maximem 350 a ukazuje kolik tahů jste potřebovali k dohrání. Minimum se uvádí kolem 230, ale já potřeboval 457 - rozhodně jsem nenašel optimální cestu podzemím :-) Hratelnost je i v dnešní době příjemná a hra se nechá dohrát i bez návodu, pokud tomu dáte čas. Doporučuji si hru zahrát třeba i s návodem, pokud nemáte trpělivost nebo náladu. Jde o kus zajímavé herní historie a zajímavý zážitek.

Zajímavosti:
Původní Zork byl vyvinut pro sálový počítač PDP-10 a šířen zdarma. Hra byla dlouhá a proto byla pro komerční vydání na osobní počítače rozdělena na tři části - Zork: The Great Underground Empire, Zork II: The Wizard of Frobozz a Zork III: The Dungeon Master.
Hra je zapsána v knize 1001 Video Games You Must Play Before You Die.
Zork se jako historicky významná hra objevuje ve filmech a knihách, například Marťan, Teorie velkého třesku nebo Ready Player One.
Ve hře Call of Duty: Black Ops lze hrát Zork na starém počítači (achievement).
Zork obsahuje easter eggy na hru Colossal Cave Adventure - jednu z hlavních inspirací.

První obrazovka z DOS verze
První obrazovka z DOS verze

Inventář z PC-98 verze
Inventář z PC-98 verze